صفحه اصلي

ايميل ما

آرشيو مطالب

طراح قالب

 
  مهمان گرامی! به انجمن علمی اصلاح نباتات خوش آمديد! 

منوي اصلي
لينکهاي سريع
 

ساعت
  

لينک دوستان

لوگوي دوستان

انجمن علمی اصلاح نباتات

 

آمار بازديد

»تعداد بازديدها:
»کاربر: Adminتبليغات

آنزیمهای شیره گوارش گیاهان گوشتخوار خاصیت ضدغفونی کننده دارند

آنزیمهای شیره گوارش گیاهان گوشتخوار خاصیت ضدغفونی کننده دارند

 گروهی از دانشمندان ژاپنی کشف کردند که در فرایند گوارش گیاهان گوشتخوار ، آنزیمهایی ترشح می شوند که توانایی مبارزه با آلودگیها را دارند.

 

بی شک گیاه گوشتخوار، اولین ارگانیسمی نیست که برای تحقیقات پزشکی زیستی مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است.

در همین راستا به تازگی محققان موسسه «هاریما» و دانشگاه «ایشکاوا» که نتایج تحقیقات خود را در مجله Journal of Proteome Research منتشر کرده اند، کشف کردند که این گیاهان در دوره فرایند گوارش خود آنزیمهایی تولید می کنند که از توانایی مقابله با آلودگیها برخوردارند....

روی ادامه مطلب کلیک کنید!


بیشتر گیاهان با جذب مواد غذایی مثل فسفر و پتاسیم از زمین رشد می کنند. این درحالی است که گیاهان گوشتخوار اغلب در زمینهایی رشد می کنند که با فقر این مواد روبه رو هستند و بنابراین برای بقا و ادامه زندگی از حشرات تغذیه می کنند.

بعضی از این گیاهان دهانهای دندانی کوچکی را توسعه داده اند و بعضی دیگر همانند گیاهان عادی برگ تولید می کنند.

در این میان گیاه گوشتخوار Nepenthes به خاطر رنگهای متنوع برگها و رایحه هایی که ساطع می کند، حشرات را به طرف برگهای خود جذب می کند و آنها را در تله های محتوی اسید فولیک به دام می اندازد.

در این خصوص این دانشمندان اظهار داشتند: از مدتها قبل کشف شده بود که این گیاهان در شیره گوارشی خود آنزیمهایی دارند اما تاکنون کشف نشده بود که این آنزمیها دقیقا از چه نوعی هستند.

اکنون این دانشمندان در آزمایشگاه گیاهان گوشتخواری را پرورش دادند و شیره هایی را که این گیاهان قبل از شکار حشرات تولید می کنند مورد آزمایش قرار دادند.

در این بررسی آنزیمهای مختلفی شناسایی شد که از میان آنها تنها سه آنزیم از نوع گوارشی هستند. این درحالی است که بقیه آنزیمها در پیشگیری عفونتهای باکتریایی نقش دارند.

این دانشمندان از این بررسی ها نتیجه گرفتند که گیاهان گوشتخوار برای محافظت از شکار خود در مقابل بیماریها و قارچها استفاده می کنند.

در حقیقت این گیاهان می توانند با این روش به مدت طولانی شکار خود را نگه دارند و در دوره های زمانی مختلف از آن تغذیه کنند.

کلمات کليدي : دستاوردهای علم ژنتیک

نوشته شده توسط محمدرضا راشدی در ۱۳۸۸/۱۱/۱٩ و ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ

نظرات () ادامه مطلب

مدیر انجمن 
کارشناسی ارشد
پروفايل مدير : مهندس محمدرضا راشدی

لوگوي ما
انجمن علمی اصلاح نباتات


نويسندگان همکار

مهندس محمدرضا راشدی


جستجو

  

 

صفحات وبلاگ 

کشت هیدروپونیک نقش باکتری های PGPR در کنترل بیولوژیک و افزایش رشد گیاهان روش ساخت گلخانه موجودات تراریخت یا ترانسژنیک "انواع هورمون‌های گیاهی وکاربرد آنها" اصول ساختمانی یک کمباین خود گردان خواص مادمجان خواص انگور مواد غذایی که از سویا به دست می آیند فن‎آوری هسته‎ای، ابزار مهم در پژوهش‎های کشاورزی توسعه کشاورزی در مناطق نیمه خشک خاکورزی _ ادوات _ سم پاش تأثیرات موثر در فرسایش خاک در گشت گندم دیم معرفی سوپر جاذب ها طلای سبز فناوری‌ زیستی و ‌امنیت‌ غذایی‌ نظام کشاورزی ارگانیک و استاندارد ISO 22006 چند نمونه از گیاهان پوششی اصول شناسایی _ رده بندی و نامگذاری در گیاهان آزمایشگاه خاکشناسی آزمایشگاه شیمی مراحل ترجمه در سلول های پروکاریوتی

 

پشتيباني
                                                      


صفحه اصلي |  پست الکترونيک |  اضافه به علاقه مندي ها | ذخيره صفحه | طراح قالب

 

Powered By persianblog.ir Copyright © 2009 by eslahe-nabatat

Design By : wWw.Theme-Designer.Com