صفحه اصلي

ايميل ما

آرشيو مطالب

طراح قالب

 
  مهمان گرامی! به انجمن علمی اصلاح نباتات خوش آمديد! 

منوي اصلي
لينکهاي سريع
 

ساعت
  

لينک دوستان

لوگوي دوستان

انجمن علمی اصلاح نباتات

 

آمار بازديد

»تعداد بازديدها:
»کاربر: Adminتبليغات

استفاده از نوعی عصاره گیاهی برای آفت زدایی بافتهای گیاهان موثر است

استفاده از نوعی عصاره گیاهی برای آفت زدایی بافتهای گیاهان موثر است

پژوهشگر دانشگاه بوعلی سینا روش جدیدی بااستفاده از عصاره گیاهان برای آفت زدایی و آلودگی بافت‌های داخلی گیاهان شناسایی و معرفی کرد.....

روی ادامه مطلب کلیک کنید!


این پژوهشگر عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینای همدان روز یک شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: در تحقیقات او برای آلودگی زایی از سلولهای گیاه دارویی لاله واژگون از نوعی عصاره گیاهی به جای آنتی بیوتیک‌های شیمیایی استفاده شده‌است که این روش نتیجه بخش بوده است.

دکتر" منصور غلامی " افزود: یکی از مشکلات در کشت سلولی گیاه لاله واژگون وجود باکتری‌های داخلی در این گیاه است که با ضد عفونی‌های بیرونی از بین نمی رود.

وی بیان کرد: دراین تحقیق دو روش مطالعه شد که در روش اول مراحل رشد بیوتکنولوژیک گیاه، در محیطهای مختلف و تحت تاثیر نور و دما آزمایش شد و روند نابودی باکتری‌های مضر دراین مرحله تحت مطالعه قرار گرفت .

در این روش همچنین پیازهای رشد یافته گیاه در محیط تاریک سرد خانه با دمای پنج درجه سلسیوس مطالعه شد .

در روش دوم این تحقیق به جای آنتی بیوتیک از عصاره گیاهان مختلف از جمله اکالیپتوس ، میخک و رزماری که خاصیت ضد باکتری دارند استفاده شده که منجر به نابودی باکتری عامل آلودگی داخلی گیاه گردید.

حذف آنتی بیوتیک‌ها از چرخه زندگی گیاهان یکی از اهداف علم بیوتکنولوژی است ، زیرا آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند در گیاه باعث مقاومت باکتری شده و سلامت مواد غذایی را به خطر اندازند.

عصاره گیاهان دارویی طبیعی هستند و عوارض جانبی در گیاه ایجاد نمی‌کنند.

نتایج این پژوهش نشان داد که هردو روش کشت سلولی گیاه در محیط آزمایشگاهی و استفاده از عصاره گیاهی برای نابودی باکتری عامل آلودگی گیاه موثر است .

لاله واژگون یک گیاه دارویی است که بدلیل زیبایی بی‌نظیرش به عنوان یک گیاه زینتی شناخته می شود .

این گیاه یکی از گونه‌های طبیعی کشور بخصوص در مناطق غرب است که به علت مراقبت نامناسب در مراتع در حال نابودی است و یکی از راه‌هایی که به حفظ این گونه گیاهی کمک می‌کند کشت سلولی است.

با استفاده از کشت سلولی گیاهان دارویی می‌توان بطور طبیعی و به میزان انبوه این گیاهان را تولید کرد.

کلمات کليدي : دستاوردهای علم ژنتیک

نوشته شده توسط محمدرضا راشدی در ۱۳۸۸/۱۱/۱٩ و ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ

نظرات () ادامه مطلب

مدیر انجمن 
کارشناسی ارشد
پروفايل مدير : مهندس محمدرضا راشدی

لوگوي ما
انجمن علمی اصلاح نباتات


نويسندگان همکار

مهندس محمدرضا راشدی


جستجو

  

 

صفحات وبلاگ 

کشت هیدروپونیک نقش باکتری های PGPR در کنترل بیولوژیک و افزایش رشد گیاهان روش ساخت گلخانه موجودات تراریخت یا ترانسژنیک "انواع هورمون‌های گیاهی وکاربرد آنها" اصول ساختمانی یک کمباین خود گردان خواص مادمجان خواص انگور مواد غذایی که از سویا به دست می آیند فن‎آوری هسته‎ای، ابزار مهم در پژوهش‎های کشاورزی توسعه کشاورزی در مناطق نیمه خشک خاکورزی _ ادوات _ سم پاش تأثیرات موثر در فرسایش خاک در گشت گندم دیم معرفی سوپر جاذب ها طلای سبز فناوری‌ زیستی و ‌امنیت‌ غذایی‌ نظام کشاورزی ارگانیک و استاندارد ISO 22006 چند نمونه از گیاهان پوششی اصول شناسایی _ رده بندی و نامگذاری در گیاهان آزمایشگاه خاکشناسی آزمایشگاه شیمی مراحل ترجمه در سلول های پروکاریوتی

 

پشتيباني
                                                      


صفحه اصلي |  پست الکترونيک |  اضافه به علاقه مندي ها | ذخيره صفحه | طراح قالب

 

Powered By persianblog.ir Copyright © 2009 by eslahe-nabatat

Design By : wWw.Theme-Designer.Com