صفحه اصلي

ايميل ما

آرشيو مطالب

طراح قالب

 
  مهمان گرامی! به انجمن علمی اصلاح نباتات خوش آمديد! 

منوي اصلي
لينکهاي سريع
 

ساعت
  

لينک دوستان

لوگوي دوستان

انجمن علمی اصلاح نباتات

 

آمار بازديد

»تعداد بازديدها:
»کاربر: Adminتبليغات

شناسایی سربازی تازه درنبرد بیولوژیک علیه دشمن پنهان گیاهان

شناسایی سربازی تازه درنبرد بیولوژیک علیه دشمن پنهان گیاهان

نماتدهای پارازیت گیاهی سالانه حدود صدها میلیارد دلار به محصولات کشاورزی مختلف در دنیا خسارت وارد می‌کنند که در این میان نماتد مولد گره ریشه یکی از مهمترین و اقتصادی‌ترین نماتدهای پارازیت گیاهی است....

روی ادامه مطلب کلیک کنید!


شناسایی سربازی تازه درنبرد بیولوژیک علیه دشمن پنهان گیاهان

نماتدهای پارازیت گیاهی سالانه حدود صدها میلیارد دلار به محصولات کشاورزی مختلف در دنیا خسارت وارد می‌کنند که در این میان نماتد مولد گره ریشه یکی از مهمترین و اقتصادی‌ترین نماتدهای پارازیت گیاهی است.

دکتر سید محمد رضا موسوی، دانش‌آموخته رشته مهندسی کشاورزی گرایش بیماری شناسی گیاهی که اخیرا رساله خود را در مقطع دکتری در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی به پایان رسانیده، برای نخستین بار در دنیا توانایی قارچ Verticillium epiphytum در کنترل نماتد مولد گره ریشه را مورد بررسی قرار داد.

نتایج مطالعات وی بیانگر توانایی نسبی قارچ مذکور در کنترل این نماتد بود به طوری که این قارچ در شرایط گلخانه تا پنجاه درصد بیماری را کاهش داد.

دکتر موسوی درباره اهمیت این عامل بیمارگر گیاهی به ایسنا گفت: این نماتد در تمام نقاط جهان خصوصا در مناطق گرم با زمستان‌های کوتاه و در بیشتر گلخانه‌ها دیده شده ‌است. این انگل به بیش از دو هزار گونه مختلف گیاهی که تقریبا شامل تمام گونه‌های زراعی می‌باشد حمله کرده و حدود پنج درصد از تولیدات کشاورزی دنیا را نابود می‌کند. حدود 80 گونه برای این جنس در سراسر دنیا توسط محققان گزارش شده است که از میان آنها چهار گونه به عنوان گونه‌های اقتصادی مطرح هستند و هر چهار گونه اقتصادی از ایران گزارش شده‌اند.

وی افزود: نماتد مولد غده از استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اصفهان، بوشهر، تهران، خراسان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، کرمانشاه، گیلان، مرکزی، هرمزگان و همدان گزارش شده که بیانگر پراکنش گسترده و اهمیت زیاد آنها می‌باشد.

در مطالعه انجام شده همچنین علاوه بر واریته Pochonia chlamydosporia var. chlamydosporia برای نخستین بار در ایران مطالعه اثر بیمارگری سایر گونه ها و واریته های این قارچ روی نماتد مولد گره ریشه صورت گرفت و نتایج حاصل از این پژوهش حاکی از آن بود که سه عدد از جدایه ها در شرایط آزمایشگاه و گلخانه به میزان 90 درصد بیماری را کنترل کردند.

وی با اشاره به اینکه در تحقیقات این رساله برای نخستین بار در جهان ارتباط تولید آنزیم و بیماریزایی قارچ روی نماتد مولد گره ریشه نیز مورد بررسی قرار گرفت، خاطر نشان کرد: بر این اساس آنزیم های پروتئاز و کیتیناز قارچ نقش بسیار مهمی در افزایش بیماری‌زایی داشتند.

گفتنی است، با مشخص شدن اثرات مخرب آفت کش‌های شیمیایی بر سلامت انسان و محیط زیست، گرایش به سمت روش‌های دیگر کنترل عوامل بیماریزای گیاهی از جمله روش‌های بیولوژیکی افزایش یافته است. از آنجا که کنترل بیولوژیکی شامل استفاده از ارگانیسم‌هایی است که یک جزء طبیعی محیط هستند، لذا عمدتا فاقد آلودگی و بعضا دائمی هستند.

مدیریت تلفیقی آفات و بیماری‌های گیاهی جهت کاهش خسارت نماتدها به حد قابل قبول، کاربرد شکارگرها و پارازیت‌ها، مقاومت ژنتیکی میزبان، اصلاح خاک، تناوب زراعی و در صورت نیاز نماتدکش‌ها را توصیه می‌کند. در چنین سیستمی کنترل بیولوژیکی ضروری و مکمل سیستم مدیریت تلفیقی آفات می‌باشد.

کنترل بیولوژیک را کاهش جمعیت نماتدها از طریق فعالیت ارگانیسم‌های زنده، به جز گیاه مقاوم که ممکن است به طور طبیعی اتفاق افتاده یا با اجرای تغییرات در محیط یا وارد کردن آنتاگونیست‌ها به محیط انجام شود می‌دانند. یک عامل کنترل بیولوژیکی موفق باید ویژگی‌هایی داشته باشد از جمله توانایی بالایی در پارازیته کردن و یا شکار نماتد داشته باشد، برای نماتد اختصاصی باشد، قدرت رشد و بقا در دامنه قابل قبولی از اسیدیته و دما را داشته باشد، امکان تکثیر آن بر روی محیط کشت مصنوعی وجود داشته باشد و قابلیت فرموله شدن و رقابت با سایر میکروارگانیسم‌ها را داشته باشد.

 تحقیقات در زمینه کنترل بیولوژیک نماتدهای بیمارگر گیاهی با استفاده از عوامل آنتاگونیست در ایران، نسبتاً جوان بوده و حدودا از دو دهه اخیر آغاز شده و ضروری است تا با حمایت سیاستگزاران بخش کشاورزی پژوهش های مرتبط با این حوزه تقویت شود.

کلمات کليدي : دستاوردهای علم ژنتیک

نوشته شده توسط محمدرضا راشدی در ۱۳۸۸/۱۱/۱٩ و ساعت ۸:۳٦ ‎ق.ظ

نظرات () ادامه مطلب

مدیر انجمن 
کارشناسی ارشد
پروفايل مدير : مهندس محمدرضا راشدی

لوگوي ما
انجمن علمی اصلاح نباتات


نويسندگان همکار

مهندس محمدرضا راشدی


جستجو

  

 

صفحات وبلاگ 

کشت هیدروپونیک نقش باکتری های PGPR در کنترل بیولوژیک و افزایش رشد گیاهان روش ساخت گلخانه موجودات تراریخت یا ترانسژنیک "انواع هورمون‌های گیاهی وکاربرد آنها" اصول ساختمانی یک کمباین خود گردان خواص مادمجان خواص انگور مواد غذایی که از سویا به دست می آیند فن‎آوری هسته‎ای، ابزار مهم در پژوهش‎های کشاورزی توسعه کشاورزی در مناطق نیمه خشک خاکورزی _ ادوات _ سم پاش تأثیرات موثر در فرسایش خاک در گشت گندم دیم معرفی سوپر جاذب ها طلای سبز فناوری‌ زیستی و ‌امنیت‌ غذایی‌ نظام کشاورزی ارگانیک و استاندارد ISO 22006 چند نمونه از گیاهان پوششی اصول شناسایی _ رده بندی و نامگذاری در گیاهان آزمایشگاه خاکشناسی آزمایشگاه شیمی مراحل ترجمه در سلول های پروکاریوتی

 

پشتيباني
                                                      


صفحه اصلي |  پست الکترونيک |  اضافه به علاقه مندي ها | ذخيره صفحه | طراح قالب

 

Powered By persianblog.ir Copyright © 2009 by eslahe-nabatat

Design By : wWw.Theme-Designer.Com