صفحه اصلي

ايميل ما

آرشيو مطالب

طراح قالب

 
  مهمان گرامی! به انجمن علمی اصلاح نباتات خوش آمديد! 

منوي اصلي
لينکهاي سريع
 

ساعت
  

لينک دوستان

لوگوي دوستان

انجمن علمی اصلاح نباتات

 

آمار بازديد

»تعداد بازديدها:
»کاربر: Adminتبليغات

اصطلاحات بیماری‌شناسی گیاهی

اصطلاحات بیماری‌شناسی گیاهی

- پاتولوژی گیاهی

- بیماری گیاهی

- پاتوژن یا انگل

- عوامل بیماریزا

- پارازیتیسم

 


پاتولوژی گیاهی یا بیماری‌شناسی گیاهی

پاتولوژی گیاهی به علم مطالعه بیماری‌های گیاهی اطلاق می­شود که عوامل بیماری‌زا، چگونگی ایجاد بیماری و فعل و انفعالات، ارتباط بین گیاه میزبان و عوامل بیماری، عوامل تولید کننده بیماری و در آخر روش­های مبارزه با آن‌ها را بررسی می­کند.

 

بیماری گیاهی یا پلن تی زیس

تعریف بیماری از نظر افراد مختلف به صورت‌های مختلفی بیان می­شود؛ از نظر یک کشاورز بیماری با کم شدن محصول گیاهان و در نتیجه کم شدن در آمد او بیان می­گردد. ولی از نظر یک پزشک بیماری با علل و عوامل آن سنجیده و بررسی می­شود. بنابراین هرگونه پروسه غیر عادی در گیاه که در اثر تحریک مداوم به وجود بیاید و منجر به تغییرات در فعالیت متابولیکی و سبب ظهور علایم بیماری در گیاه شود، بیماری ­نامیده می‌شود. این تعریف مثل بسیاری از تعاریف بیولوژیکی خالی از اشکال نخواهد بود، مثلاً اگر گل لاله مبتلا به ویروس باشد و دچار تغییر و شکستگی گل‌برگ‌ها شود، ممکن است از دیدگاه بیماری‌شناس این یک بیماری محسوب شود ولی از دیدگاه باغبان این گل بیمار نبوده و محصولش را به قیمت بالا می‌فروشد. بنابراین مفهوم بیماری در این گونه موارد برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

پاتوژن

عوامل بیماری‌زا در گیاهان را پاتوژن می­گویند که در دو گروه پاتوژن زنده و پاتوژن غیر زنده تقسیم بندی می­شود.

پاتوژن زنده از قارچ­ها و ویروس‌ها، باکتری‌ها، مایکوپلاسماها، ویروئید‌ها ، پروتوزوآها و گیاهان عالی گلدار تشکیل می‌شود.

پاتوژن­های غیر زنده سبب بیماری‌های غیر مسری در گیاهان می­شوند و شامل کمبود عناصر غذایی، سرما، گرمای زیاد، آلودگی هوا، کمی یا زیادی رطوبت، کمبود اکسیژن، مسمومیت ناشی از عناصر غذایی و مسمومیت ناشی از حشره‌کُش‌ها و قارچ‌کُش‌ها و عدم رعایت اصول زراعی و نامناسب بودن اسیدیته خاک  و زیادی نور و ... می­باشند.

مطالعه علل و عوامل تولید کننده بیماری و رابطه آن با میزبان اصطلاحاً اتیولوژی نامیده می­‌شود.

پاتوژن

- زنده؛

- غیر زنده.

عوامل بیماری‌زا

برای ایجاد یک بیماری باید چند عامل تعیین کننده بیماری مانند پاتوژن، شرایط محیطی مساعد برای رشد پاتوژن، میزبان حساس و ناقل وجود داشته باشند که اثر متقابل بر روی همدیگر دارند و عوامل بیماری‌زا نامیده می‌شوند، مثلاً قارچ فایتفترا ایفن تنس در شرایط مساعد بر روی گیاه حساس ایجاد بیماری می کند.

این 4 عامل اثر متقابل بر روی یکدیگر دارند و باعث بیماری می‌شوند.

 

پارازیتیسم

اصطلاح دیگر در بیماری‌شناسی پارازیتسیم است. پارازیت (Parasite) یا انگل به موجودی گفته می­‌شود که حداقل یک قسمت از سیکل زندگی خودش را در داخل یا روی گیاه و موجود زنده دیگر سپری ‌کند و قسمتی از مواد غذایی مورد نیاز خودش را از آن کسب ­کند. به این موجود زنده میزبان اطلاق می­گردد و این رابطه پارازیت و میزبان که غالباً به ضرر میزبان است پارازیتیسم نامیده می‌شود.  بعضی از پاتوژن­ها نظیر ویروس­ها و نماتودها و تعدادی از قارچ­ها مانند قارچ سفیدک یا سفیدک پودری، برای تغذیه و تکمیل سیکل زندگی خود وابستگی کامل به سلول زنده میزبان دارند و در محیط‌های غیر غذایی نمی‌توانند رشد کنند، به این دلیل به آن‌ها پاتوژن­های اجباری  گفته می‌شود.

در مقابل پاتوژن­های اجباری، با کتری­ها، هیپوپلاسما­ها و بسیاری از قارچ­ها قادر هستند که هم از سلول زنده و هم در محیط غیر زنده رشد کنند، بنابراین به این گونه پاتوژن­ها غیر اجباری گفته می‌شود.

 

شناسایی علایم و بیماری‌های گیاهی

مقدمه :

شناسایی علایم در شناخت عامل بیماری‌زا بسیار مؤثر است ولی یک راه قطعی برای تشخیص بیماری نیست. تشخیص صحیح یک بیماری باید از طریق مِتُدها و روش‌های دقیق آزمایشگاهی صورت گیرد.

 شناسایی علایم بیماری‌های گیاهی

الف) ایجاد رنگ غیرطبیعی در گیاه

- ایتوله شده

- ملانوز

- کلروز

- موزائیک

ب) پلاسیدگی

ج) لکه‌دار شدن برگ و میوه

د) ریزش اندام‌های گیاهی

هـ) تغییر شکل و رشد غیرطبیعی در اندام‌های گیاهی

- نانیسم

- روزت

- ژیگانتیسم

- طاولی شدن

- عدم تقارن

- غده یا گال

- جارویی شدن

ر) تغییر استحکام بافت گیاهی

و) نکروژ

ز) ترشحات گیاهی

 

ایجاد رنگ غیر طبیعی در گیاه

از علایم مهمی که ممکن است در گیاهان بروز بکند ایجاد رنگ غیرطبیعی در آن‌ها است.

- ایتوله شدن

 تغییر رنگ در اندام­های گیاهی را در اثر فقدان نور، ایتوله شدن می­نامند و در این عارضه هرگاه گیاه مجدداً در مقابل نور قرار بگیرد رنگ طبیعی خودش پیدا می­کند.

- کلروز

به تغییر رنگ اندام­های گیاهی در اثر کمبود مواد غذایی و یا حمله پاتوژن­ها با وجود نور کافی گفته می­شود. بنابراین کلرز با برطرف شدن عامل آن محو می­شود و رنگ طبیعی خودش را دوباره به دست می­آورد.

- ملانوز

به قهوه­ای یا سیاه شدن غده و اندام­های گوشتی ملانوز گفته می­شود که در اثر دگرگونی بعضی از مواد متشکله بافت­ها به وجود می­آید. در حالت معمولی تیروزین در غده­ها وجود دارد و بی‌رنگ است ولی اگر تحت آنزیم تیروناژ قرار بگیرد تبدیل به ملانین شده و به رنگ سیاه در می‌آید. ملانین در بیماری قلب سیاه غده­ها و همچنین در اثر کمبود اکسیژن عارض می‌شود. 

- موزائیک

 یکی از مهم‌ترین علائم بیماری‌های ویروسی بوده که در متن پهنک لکه­های زردی را ایجاد می­کند:

پلاسیدگی

وقتی که ریشه‌ها و آوندها مورد حمله واقع می­شوند پلاسیدگی غالباً در گیاه رخ می­دهد.

لکه‌دار شدن برگ و میوه

بسیاری از بیماری‌ها در برگ و میوه لکه تولید می­کنند لذا اندازه، شکل و رنگ لکه­ها می­تواند در تشخیص بیماری مهم باشد.

ریزش اندام‌های گیاهی

از علائم بعدی که ما را در تشخیص بیماری کمک می­کند، ریزش اندام‌های گیاهی، مثل ریزش برگ، گل، جوانه و میوه است. طبیعی است که ریزش در گیاهان زینتی رخ می­دهد. ولی اگر ریزش بیش از حد و غیر طبیعی باشد از علائم بیماری به شمار می رود.

تغییر شکل و رشد غیر طبیعی در اندام‌های گیاهی

تغییر شکل و رشد غیر طبیعی در اندام‌ها معمولاً به چندین حالت اتفاق می‌افتد.

- نانیسم یا کوتولگی

 در اثر کاهش تعداد سلول‌های گیاهی یا هیپوپلازی، و یا کوچک شدن اندازه سلول‌های گیاهی هیپوتروفی در اندام‌های گیاهی به وجود می­­آید.

- ژیگانتیسم؛ برعکس نانیسم است و عبارت است از رشد بی ­اندازه اندام­های گیاهی در اثر افزایش تعداد سلول‌ها (هیپرپلازی) و یا رشد بی اندازه سلول‌ها (هیپرتروفی). که در اثر زیادی ازت خاک و عوامل نامساعد محیط پدید می­آید و به دنبال آن بیماری‌های باکتریایی و غیره در گیاهان زینتی بروز می­کند.

- عدم تقارن

 از بین رفتن تقارن بین دو قسمت پهنک نسبت به محور اصلی از علائم بیماری­های ویروسی و مایکو پلازمایی است.

- جارویی شدن

در بیماری جارویی شدن، شاخه‌ها از فواصل نزدیک بهم رشد می­کنند و شکل جارو را به خود می­گیرند. این عارضه در بیماری‌های مایکوپلازمایی و ویروسی و حتی قارچی هم دیده می‌شود.

- روزت

 در این بیماری فاصله میان‌گره­‌ها کم می‌شود و برگ به صورت انبوه در اطراف گره­ها می‌روید.

- طاول

 در این نوع بیماری بافت بین رگ‌برگ‌ها رشد فوق­العاده­ای پیدا می­کند و در روی پهنک به شکل طاول ظاهر می‌شود.

-غده یا گل

 پیدایش غده و گال در اثر تحریک سلول‌ها و عمل هیپرتروفی یا هیپوپلازی ایجاد می‌شود. مثل بیماری سرطان در گیاهان زینتی.

 

تغییر استحکام بافت گیاهی

در اثر بیماری، بافت گیاهی استحکام خودش را از دست می‌دهد و پوسیده می‌گردد. که ممکن است، در اثر ترشحات گیاهی مثل ترشح صمغ و آلوده شده به باکتری‌ها اتفاق می‌افتد.

 در این مبحث سه بیماری گیاهان زینتی از جمله:

لکه برگی کوروولاریا

بیماری پوسیدگی آسپرژیلوس ­ریزوم و ساقه گیاهان زینتی

سوختگی­ بوتر­یتیسی یا (کپک خاکستری)

را شرح می­دهیم.

بیماری لکه برگی کوروولاریا (Leaf spore)

علائم بیماری:

لکه­ها نخست سبز و ریز و فرورفته در سطح برگ ظاهر می­شوند و ب ه تدریج این عارضه توسعه می­یابد و گاهی بهم پیوسته و خرمایی رنگ و نامنظم و بزرگ می­گردند. یا در مراحل توسعه بهم پیوسته و ب ه حالت نامنظم و بزرگی نمایان می‌شوند. در این بیماری برگ‌ها پیچیده می‌شوند بدون اینکه برگ‌ریزی اتفاق بیافتد، ولی پارگی برگ دیده می­شود . لکه‌ها معمولاً شش روز بعد از تلقیح ایجاد می­شوند و اسپورها بعد از اینکه لکه­ها خرمایی رنگ شدند، روی آن‌ها تشکیل می‌شوند.

عامل بیماری:

در منابع مختلف قارچ Curvulariaera grostidis معرفی شده است

مبارزه با بیماری:

استفاده از قارچ‌کُش‌هایی مانند مانکوزب، کلروتالونیل و بنومیل یک بار قبل از آلودگی از شدت بیماری می­کاهد. همچنین رطوبت و درجه حرارت در این بیماری نقش مهمی دارند که باید در نظر گرفته شوند.

 

بیماری آسپرژیلوس ریزوم

علائم بیماری:

وجود زخم‌های حاد بر روی رایزوم یا انتهای ساقه. اگر در معرض کُنیدی‌های عامل بیماری‌زا قرار گیرند، دچار این بیماری می­شود. بافت آلوده ابتدا آب سوخته و بعداً فرورفته می‌شود. اپیدرم ممکن است در اثر تماس با عامل بیماری‌زا به سرعت تجزیه گردد و به دنبال آن آلودگی در نزدیک قاعده برگ‌ها و نوک ساقه ب ه وجود آید که غالباً حاوی اسپورهای قهوه­ای تیره تا سیاه دوده‌ای رنگ می­باشد.

عامل بیماری:

معمولاً قارچ Aspergillus niger است. رشد مناسب قارچ آسپرژیلوس نیجر معمولاً در آزمایشگاه در حرارت 25 تا 40 درجه سانتی‌گراد اتفاق می­افتد و اسپورزایی این قارچ در این دما ادامه پیدا می‌کند. این قارچ معمولاً از طریق زخم‌ها به قلمه‌ها راه پیدا می‌کند و در شرایط گرم و مرطوب بیشتر خسارت‌زا است.

چگونگی وضعیت بیماری در فصل سرد:

این بیماری در شرایط گرم و مرطوب اتفاق می­افتد و خسارت­زا است. قارچ بین 25 تا 40 درجه رشد می­کند اما وقتی که هوا خنک و سرد باشد چون رشد قارچ متوقف می­شود، بیماری به صورت اتوماتیک کنترل می­شود. پس در فصل سرد این بیماری کمتر مشاهده می­شود.

مبارزه با بیماری:

استفاده از قارچ‌کش‌هایی چون تیرام و کلرانیل به صورت گردپاشی یا معلق کردن قلمه‌ها در محلول، قبل از حمل و نقل و کاشت بسیار مفید گزارش شده است. محلول‌پاشی خاک گلدان با بنومیل نیز مفید ارزیابی شده است.

 

بیماری سوختگی بوتریتیسی (کپک خاکستری)

علائم بیماری:

سوختگی بوتریتیسی در گیاه زینتی بنفشه آفریقایی معمولاً در ابتدا روی سطح زیرین برگ­ها در نزدیکی لبه گلدان یا در تماس با محیط کشت گلدانی ظاهر می­شود. در این بیماری لکه‌های آب سوخته بوجود می‌آید و به سرعت توسعه می­یابند و سطح وسیعی از برگ­ها را اشغال می­کنند. قسمت‌های سوخته گل به تدریج قهوه­ای تیره تا سیاه رنگ دیده می­شوند. چنانچه روزها گرم و مرطوب و شب سرد باشد عامل بیماری روی برگ‌ها و گل‌ها اسپورزایی نموده و توده­ای از اسپورهای خاکستری خرمایی رنگ سطح آن‌ها را می­پوشاند. علائم کپک خاکستری روی درخت فیکس الاستیکا معمولا ً به صورت لکه­های خرمایی تا قهوه­ای رنگ با حلقه­های متحدالمرکز تیره و روشن است. در شرایط مناسب حتی غلاف برگ­ها آلوده بوده و برگ‌ها ب ه طور معمولی می‌پوسند.

عامل بیماری:

قارچ Botrytis cinerea است. بسیاری از گیاهان زینتی مثل درسناها، بوتِس­ها، سرخس­ها و ع َشَقه انگلیسی میزبانان بسیار خوب برای این قارچ می­باشند.

 مبارزه با بیماری:

کاهش رطوبت سطح برگ­ها در شب در کنترل بیماری بسیار مؤثر است و کاربرد قارچ‌کش­هایی چون ایپرودیون و وینکلوزولین نیز مؤثر گزارش شده است.

لکه برگی کورینه اسپورا آلترناریا

در این مبحث مباحث مربوط به بیماری‌های قارچی مهم از جمله  لکه برگی کورینه اسپورا وآلترناریا را بیان می‌کنیم.

* بیماری لکه برگی کورینه اسپورا

علائم بیماری:

بسته به میزبان متفاوت است. لکه­ها از برگ‌های پایینی به ویژه آن‌هایی که زخمی شده­اند یا در تماس با محیط کشت گلدانی هستند شروع ­شده، و به سرعت توسعه یافته و چنان چه شرایط مناسب باشد، معمولا ًبه قطر 5 سانتی‌متر یا بیشتر می­رسند. لکه‌ها ابتدا خرمایی، کمی قهوه‌ای و فرو رفته به نظر می­رسند و به تدریج بزرگ شده و به وسیله هاله زردی به عرض یک میلی‌متر احاطه و با قطر 53 میلی‌متر بالغ می­گردند. این لکه­ها بر روی برگ‌انجیری معمولاً به صورت خرمایی آب سوخته دیده­ می­شوند و به تدریج توسعه یافته و به رگ‌برگ­ها محدود می­شود و به حالت غیر منظم و زاویه دار دیده می­شوند.

عامل بیماری:

قارچ کورینس‌پورا کاسیکولاCorynespora Cassiicola  است. بنفشه آفریقایی، انجیر اشکی، برگ فیکوس­ و گیاه ­گورخری یا زبرا از میزبانان بسیار خوب این قارچ محسوب می‌شوند. کلنی‌ها روی محیط کشت عصاره آگار، قهوه­ای و خاکستری تیره دیده می‌شوند و کلنی‌ها بعد از 7 الی 14 روز تشکیل شده و منظره مخملی شکل پیدا می­کنند.

چرا قلمه­های به ظاهر سالم، وقتی زیر کشت می­روند علائم بیماری را نشان می‌دهند؟ قلمه‌هایی که به ظاهر سالم دیده می­شوند آلودگی را به صورت نهفته در خود دارند و با گذشت زمان این علائم شدیدتر می­شود.

مبارزه با بیماری:

استفاده از قارچ­کش­هایی مثل بنومیل، مانکوزبک، کلروتالونیل و یا تیوفانات متیل بسیار مؤثر گزارش شده است.

* بیماری آلترناریا

علایم بیماری:

آلترناریا معمولاً به صورت زخم های کوچک آب سوخته به قطر کمتر از یک میلی‌متر دیده می‌شوند. این لکه برگی با رنگ قرمز قهوه­ای شروع شده و به صورت گرد در می­آید، معمولاً فاقد هاله بوده و به ندرت بهم می­چسبند.

لکه برگی آلترناریا روی شپالرا ابتدا به صورت مناطق آب سوخته کوچکی روی پهنک برگ و دمبرگ و ساقه دیده می‌شود. و سپس این مناطق به سرعت توسعه یافته و به قطر 4 میلی‌متر در شرایط مناسب بالغ می­گردند و به شکل نامنظم و قهوه‌ای تیره تا سیاه رنگ مشاهده می­شوند.

عامل بیماری:

قارچAlternaria Panax  به عنوان عامل بیماری در منابع مختلف معرفی شده است. و بر روی غذای سیب‌زمینی دکستروز آگار، خاکستری روشن تا سیاه رنگ دیده می­شود. کلنی‌ها قهوه‌ای تیره و محلول آبکی قرمز رنگی را ترشح می‌کنند.

مبارزه با بیماری:

می توان لکه برگی آلترناریا را با کم کردن و نپاشیدن آب روی برگ­‌ها به طور کامل کنترل کرد. کاربرد قارچ‌ کش­هایی چون مانکوزب، تیوفانات متیل، کلروتالونیل و بنومیل بسیار مؤثر گزارش شده است. 

* دو گونه فیتوفتورای گیاهان زینتی

پوسیدگی فیتوفتورای ساقه دیفن باخیا

پوسیدگی ساقه و سوختگی برگ گیاهان زینتی

1 Phytophthora palmivora: به عنوان عامل بیماری سوختگی برگ و ساقه، عَشَقه انگلیسی، هِدرا و پوسیدگی ساقه دیفن باخیا گزارش شده است.

2Phytophthora Parasitica : عامل بیماری پوسیدگی ساقه و سوختگی برگ تعداد زیادی از گیاهان زینتی است.

 * پوسیدگی فیتوفتورای ساقه دفین باخیا

علائم بیماری:

پوسیدگی ساقه دیفن باخیا به صورت لکه­های آب سوخته، نامنظم و کوچک بر روی ساقه اصلی نزدیک سطح خاک ظاهر می‌شود این لکه‌ها بیش از سه سانتی‌متر در بالا و پایین سطح خاک توسعه پیدا می­کنند. قسمت­های داخلی ساقه نرم و ریشه آبکی شده، برگ­ها زرد و به طور ناگهانی پژمرده می‌شوند. وقتی آلودگی ایجاد می­شود، معمولاً ساقه­ شکسته می­شود و بیشتر از بالای ساقه خشک می­شوند، اگر شرایط محیطی خیلی خشک باشد لکه‌هایی که بر روی ساقه به وجود می­آیند چوب‌ پنبه­ای و قهوه­ای می­شوند و زمانی که این رنگ را به خودش می‌گیرند دیگر رشد لکه وجود ندارد.

ساقه­های مورد حمله آب سوخته و قهوه­ای می­گردند. غالباً بین بافت­های سالم و آلوده رگه‌های سیاه و باریکی به وجود می­آید. در روی گیاهان کوچک آلودگی معمولاً از جایی که برگ با خاک تماس پیدا کرده شروع می­شود و ساقه‌ها آلوده شده و گیاه در نهایت می میرد.

علائم آلودگی در برگ‌های پایینی بیشتر دیده می‌شود زیرا برگ‌های پایینی بیشتر در تماس با خاک بوده و قارچ‌های خاک‌زی در زمان آبیاری بوسیله‌ی اسپلش‌های آب به برگ‌ها انتقال می‌یابند.

عامل بیماری :

قارچPhytopthora palmivora معرفی شده است.

اسپرانژیوم‌های قارچ روی اسپرانژیوفورها سم‌پودیا که مختصری از هیف رویشی متفاوتی بوده تولید می­شوند و معمولاً لیمویی شکل و در قاعده گرد و در نوک برجستگی شفاف­ دارند. همچنین بعضی از اسپرانژیوفور­ها دارای پایه هستند.

اسپرانژیوم­های بالغ معمولاً از نوک جوانه می­زنند و بسته به شرایط زیست لوله تنش یا زئوسپورها تولید می­کنند. حداقل حرارت برای رشد رویشی 13 درجه، حرارت مناسب 28 درجه و حداکثر 31 درجه سانتی ‌گراد در منابع مختلف گزارش شده است.

پوسیدگی ساقه دیفن باخیا فیتوفتورا با گرما و رطوبت زیاد، تهویه ضعیف خاک، آب دادن زیاد و فاصله کم بوته­ها شدت پیدا می­کند.

مبارزه با بیماری:

قارچ ‌کش­هایی چون اتریدیازول، متالاکیسل و فوزیتل آلومینیوم برای مبارزه با بیماری‌های فیتوفتورایی دیفن باخیا بسیار مؤثر گزارش شده است.

* پوسیدگی ساقه در سوختگی برگ گیاهان زینتی

علائم بیماری:

گیاهان بیمار دارای یک رنگ میخکی در نوک برگ‌های مرکزی بوده، که احتمالاً مربوط به کمی آب می­باشد. لکه‌های سیاه در قاعده برگ­های خارجی ظاهر می‌شود. قاعده برگ­های مرکزی هم‌چنین ممکن است کاملاً پوسیده و به سهولت از قسمت­های دیگر جدا شود. ریشه همچون ساقه و برگ می‌پوسد و گیاهان آلوده معمولاً چروکیده می­شوند. لکه‌های ایجاد شده در کاکتوس نزدیک سطح خاک آب سوخته و سخت با حاشیه قرمز دیده می­شود. لکه­های هاگ نکروزه و آب سوخته شده و هاله زردی را تولید می کنند.

عامل بیماری:

عامل بیماری قارچ Phytophthora parasitica  معرفی شده ­است. اسپرانژیوم‌­های بیضوی ته گرد بین هیفی در انتها یا حاشیه تولید می­شوند.

حرارت مناسب برای رشد این قارچ 30 درجه سانتی‌گراد گزارش شده است. این قارچ دامنه میزبان وسیعی دارد و گیاهانی از جمله هِدرا، عشقه انگلیسی، شیپوری، کاکتوس، گل همیشه بهار و غیره را مورد حمله قرار می دهد.

مبارزه با بیماری:

محلول اتریدیازل، پیروکسی کلر تاثیر خوبی در کنترل بیماری از خود نشان می‌دهد. محلول‌پاشی با کاپتان، کلرو تانونیل و مانکوزب در کنترل بیماری لکه برگی دیفن باخیا مؤثر گزارش شده است.

 

 

کلمات کليدي :

نوشته شده توسط محمدرضا راشدی در ۱۳۸۸/۱٠/٢۸ و ساعت ٥:٥٥ ‎ب.ظ

نظرات () ادامه مطلب

مدیر انجمن 
کارشناسی ارشد
پروفايل مدير : مهندس محمدرضا راشدی

لوگوي ما
انجمن علمی اصلاح نباتات


نويسندگان همکار

مهندس محمدرضا راشدی


جستجو

  

 

صفحات وبلاگ 

کشت هیدروپونیک نقش باکتری های PGPR در کنترل بیولوژیک و افزایش رشد گیاهان روش ساخت گلخانه موجودات تراریخت یا ترانسژنیک "انواع هورمون‌های گیاهی وکاربرد آنها" اصول ساختمانی یک کمباین خود گردان خواص مادمجان خواص انگور مواد غذایی که از سویا به دست می آیند فن‎آوری هسته‎ای، ابزار مهم در پژوهش‎های کشاورزی توسعه کشاورزی در مناطق نیمه خشک خاکورزی _ ادوات _ سم پاش تأثیرات موثر در فرسایش خاک در گشت گندم دیم معرفی سوپر جاذب ها طلای سبز فناوری‌ زیستی و ‌امنیت‌ غذایی‌ نظام کشاورزی ارگانیک و استاندارد ISO 22006 چند نمونه از گیاهان پوششی اصول شناسایی _ رده بندی و نامگذاری در گیاهان آزمایشگاه خاکشناسی آزمایشگاه شیمی مراحل ترجمه در سلول های پروکاریوتی

 

پشتيباني
                                                      


صفحه اصلي |  پست الکترونيک |  اضافه به علاقه مندي ها | ذخيره صفحه | طراح قالب

 

Powered By persianblog.ir Copyright © 2009 by eslahe-nabatat

Design By : wWw.Theme-Designer.Com