صفحه اصلي

ايميل ما

آرشيو مطالب

طراح قالب

 
  مهمان گرامی! به انجمن علمی اصلاح نباتات خوش آمديد! 

منوي اصلي
لينکهاي سريع
 

ساعت
  

لينک دوستان

لوگوي دوستان

انجمن علمی اصلاح نباتات

 

آمار بازديد

»تعداد بازديدها:
»کاربر: Adminتبليغات

ماورای خزری

ماورای خزری

Thymus transcaspicus

تیره نعناعیان : Lamiaceae

 خصوصیات گیاهشناسی:

گیاهی بوته ای با انشعابات بالشتکی کم پشت به ارتفاع تا 25 سانتی متر، شاخه ها در بن چوبی، همگی باریک، شاخه های گلدار به طول 5 تا 10 سانتی متر تقریبا راست و باریک....


برگها همگی تقریبا هم اندازه به طول 8 تا 12 و به عرض 3تا 6 میلی متر با دمبرگی به طول 1 تا 2 میلی متر، بیضوی تخم مرغ شکل، کرکدار تا بدون کرک با غدد چسبیده قرمز رنگ ،  رگبرگهای جانبی معمولا 2 جفت و به ندرت 3 جفت، گل آذین تقریبا سرسان‏، برگه برگی شکل و سبز رنگ، برگک به طول 1 تا 5/1 میلی متر، سرنیزه ای خطی با دمگل کوتاه، مژکدار. بریدگیهای لب بالایی تقریبا هم اندازه، بریدگیهای لب پایینی به طول 7/0 تا 2/1 میلی متر، سه گوشی، بدون سیخک، مژه دار یا بدون مژه، جام گل اغلب صورتی رنگ و به طول 6 تا 7 میلی متر.از لحاظ ظاهری شباهت بسیاری به گیاه کاکوتی (Ziziphora Clinopodioides) دارد .

خواص دارویی و مواد مصرف:

ضد نفخ، بادشکن، مقوی معده، ضد اسپاسم، خلط آور و ضد سرفه و اسانس آن خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد.

پراکندگی:

فقط در شمال شرقی ایران و جنوب ترکمنستان می روید. به خصوص در دامنه های مناطق کوهستانی سمنان، خراسان و گلستان دیده می شود.

نیازهای اکولوژیکی:

این گیاه در دامنه های رو به شمال و ارتفاعات بیش از 2000 متر رویش می کند، خاکهای هوموس دار و عمیق، رویشگاه مناسبی برای این گیاه می باشد. از آن جا که نیاز رطوبتی این گیاه نسبتا زیاد است در دامنه های رو به شرق و جنوب کمتر قابل مشاهده می باشد .

کلمات کليدي : گیاهان دارویی2

نوشته شده توسط محمدرضا راشدی در ۱۳۸۸/۱۱/۱٤ و ساعت ٧:۱٠ ‎ق.ظ

نظرات () ادامه مطلب

مدیر انجمن 
کارشناسی ارشد
پروفايل مدير : مهندس محمدرضا راشدی

لوگوي ما
انجمن علمی اصلاح نباتات


نويسندگان همکار

مهندس محمدرضا راشدی


جستجو

  

 

صفحات وبلاگ 

کشت هیدروپونیک نقش باکتری های PGPR در کنترل بیولوژیک و افزایش رشد گیاهان روش ساخت گلخانه موجودات تراریخت یا ترانسژنیک "انواع هورمون‌های گیاهی وکاربرد آنها" اصول ساختمانی یک کمباین خود گردان خواص مادمجان خواص انگور مواد غذایی که از سویا به دست می آیند فن‎آوری هسته‎ای، ابزار مهم در پژوهش‎های کشاورزی توسعه کشاورزی در مناطق نیمه خشک خاکورزی _ ادوات _ سم پاش تأثیرات موثر در فرسایش خاک در گشت گندم دیم معرفی سوپر جاذب ها طلای سبز فناوری‌ زیستی و ‌امنیت‌ غذایی‌ نظام کشاورزی ارگانیک و استاندارد ISO 22006 چند نمونه از گیاهان پوششی اصول شناسایی _ رده بندی و نامگذاری در گیاهان آزمایشگاه خاکشناسی آزمایشگاه شیمی مراحل ترجمه در سلول های پروکاریوتی

 

پشتيباني
                                                      


صفحه اصلي |  پست الکترونيک |  اضافه به علاقه مندي ها | ذخيره صفحه | طراح قالب

 

Powered By persianblog.ir Copyright © 2009 by eslahe-nabatat

Design By : wWw.Theme-Designer.Com