شاه پسند وحشی

شاه پسند وحشی و خواص آن verbena Officinallis

شاهپسند در قدیم به نام گیاه صلیب( Herb of the Cross ) معروف بوده است زیرا گفته میشود که آن را روی زخم های مسیح ریختند و خونریزی قطع شد. در واقع دارای خاصیت ضدخونریزی است.

اینگیاه در نواحی جنوب آسیا، آفریقا و اروپا در حاشیه جاده ها و دشت ها و مزارع میروید و در ایران در مناطق شمال ایران و اطراف تهران، فارس و نواحی جنوب یافت میشود.

قسمتمورد استفاده این گیاه، برگ ها و سر شاخه های سبز آن است در اثر مالش دادن بویمطبوعی در تمام قسمت های این گیاه منتشر می شود ولی طعم آن گس و تلخ است.

گیاهشاه پسند که در دو نوع معمولی و آمریکای جنوبی (به لیمو) موجود است، می ‌تواند زخم‌ها و ورم‌ ها را با التیام نسوج بدن بهبود ‌بخشد. این گیاه برای درمان نقرس نیزاستعمال می ‌شود.

مصرفجوشانده گیاه شاه پسند، سبب درمان درد عصبی، سرگیجه و ضعف روانی می‌شود. همچنینمصرف جوشانده شاه پسند برای انواع ناراحتی ‌های عصبی، سرفه، بی خوابی و حالات ترس وتب توصیه شده است. این گیاه ماده ی درمانی مناسبی برای موارد اسپاسم و ضد تب است. اما این گیاه قبل از همه یک ماده ی مطمئن برای معده است. در موارد اختلالات هاضمه ونفخ، هیچ چیز بهتر از شاه پسند آمریکایی جنوبی وجود ندارد. سرشاخه های سبز شاه پسندوحشی کاربرد دارویی دارد.

اینگیاه گس و تلخ در بهبود سرما خوردگی  موثر است. این گیاهِ خلط آور برای درمانبیماری های پوستی نیز مفید است.

 اینگیاه گونه های مختلفی دارد که متجاوز از صد نوع می باشد، ما در ایران بیشتر نوعتزئینی آن که شاه پسند درختی نام دارد را می شناسیم اما نوع دارویی آن نیز در ایرانوجود دارد که ما در این مطلب بیشتر به آن نوع می پردازیم.

 ترکیباتشیمیایی:

شاهپسند وحشی دارای مواد شیمیایی مختلفی نظیر تانن، ‌موسیلاژ، ساپونین، وربی نالین،بتاکاروتن و ماده ای تلخ می باشد.

خواصدارویی:

شاهپسند وحشی از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است.

1) قابض و ضد تشنج است.

2) برای از بین بردن آب آوردگی بدن مفید است و بدین منظور باید آن را با ملاس چغندرخورد.

3) برای تقویت قلب مفید است.

4) خون را تمیز و تصفیه می کند.

5) عرق آور است.

6) مقدار شیر را در مادران شیرده زیاد می کند.

7) کرم معده را کشته و از بین می برد.

8) خلط آور است.

9)  برای برطرف کردن سرماخوردگی مفید است.

10) کمبود ویتامین C را درمان می کند.

11) برای درمان ناراحتی های پوستی مفید است.

12) بیماری زردی را برطرف می کند.

13)برای رفع خونریزی لثه مفید است.

14) سنگ کلیه و مثانه را خارج می سازد.

 استفادهخارجی

1- برای ورم مخاط دهان و گلو، جوشانده آن را غرغره کنید.

2- کمپرس آن را روی ضرب دیدگی بگذارید.

3- زخم و بریدگی ها را با ضماد آن درمان کنید.

4- برای رفع خستگی پس از کار روزانه از حمام شاه پسند استفاده کنید بدین منظور مقدار 200 گرم از برگ های این گیاه را در دو لیتر آب ریخته و حرارت دهید تا به جوش آیدسپس آن را روی چراغ برداشته و بگذارید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. بعد آن را صاف کردهو در وان حمام بریزید و برای مدت 20 دقیقه در آن دراز بکشید تا خستگی عضلات برطرفشود .

طرزاستفاده:

دمکرده:

یکقاشق چایخوری برگ های خشک شده این گیاه را در یک فنجان آب جوش ریخته و برای مدت 10دقیقه دم کنید سپس صاف کرده و به مقدار یک فنجان سه بار در روز بنوشید.

جوشانده:

مقدار 40 تا 50 گرم از برگ های خشک شده ی این گیاه را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذاریدبه مدت 5 دقیقه به آرامی بجوشد سپس آن را صاف کنید.

اسانس:

قویتر از تنطور می باشد و از برخی داروخانه ها می توان آن را خریداری کرد. مقدار مصرفآن یک تا دو قطره در یک لیوان آب می باشد.

طریقهمصرف شاه پسند معمولی

بیستتا سی گرم از گیاه خشک را در یک لیتر آب دم می ‌کنند و روزانه دو تا سه فنجان می‌نوشند. برای استعمال داخلی یک مشت کوچک از گیاه خشک با یک لیتر آب کافی است درمصرف خارجی (به شکل کمپرس کردن، محلول غرغره، پانسمان) یک پیمانه گیاه خشک شده دریک لیتر آب به کار برده شود.

 

طریقهمصرف شاه پسند آمریکای جنوبی(به لیمو(

بیستتا سی گرم از گل و برگ گیاه را در یک لیتر آب می ریزند و دم کرده قابل شرب مطبوعیدرست

/ 0 نظر / 11 بازدید