جینگو بیلوبا

گیاه داروییجینگو بیلوبا  (Ginkgo Biloba) جینگو بیلوباچه کار می کند؟

یک گیاه داروییاست که در درمان بیماری های زیر موثر است:

مشکلات گردش خونسرخرگی، تصلب شرائین مغزی، ادم مغزی، نارسایی عروق مغزی، ناشنوایی گوش داخلی، کاهشبینایی و شنوایی در اثر نارسایی عروق، اختلال در حافظه یا قدرت تمرکز، لنگی متناوبپاها در نتیجه انسداد عروق و نرسیدن خون کافی به آنها، رتینوپاتی (اختلال در شبکیهچشم)، سرد شدن انتهای دست ها و پاها به دلیل نرسیدن خون کافی به رگ های محیطی،تضعیف حافظه کوتاه مدت، زنگ زدن گوش ها (با منشاء عروقی)، بیماری های عروقی، سرگیجهبا منشاء عروقی.

این گیاه داروییبه خصوص در بیماری آلزایمر و دمانس مغزی (اختلال در حافظه به دلیل پیری یا بیماری) مفید است. این داروی گیاهی به شکل کپسول، قرص یا شربت وجود دارد.

باید اینداروی گیاهی را با تجویز پزشک مصرف کرد؟

در موارد زیرباید قبل از مصرف Ginkgo با پزشک مشورت کرد، چون ممکن است ضرر داشته باشد:

١_ اگر دچارمشکلی در انعقاد خون هستید، زیرا Ginkgo دارای خاصیت ضد انعقاد خون است.

 _٢اگر وارفارین (warfarin)، هپارین یا هر نوع داروی کاهش دهنده غلظت خون مثل آسپرین را با تجویزپزشک و بطور مرتب مصرف می کنید، زیرا این داروها ممکن است با Ginkgo تداخل کنند

 _٣ اگر نسبت بهفرآورده های این گیاه دارویی دچار حساسیت یا آلرژی هستید.

 _۴اگر باردارهستید یا می خواهید باردار شوید.

 _۵اگر در دورانشیردهی هستید

۶_ اگر میخواهید آن را به کودک خود بدهید.

مقدار دوز مصرفی آن چقدر است؟

مقدار مصرف اینداروی گیاهی به نوع بیماری و شدت علائم آن بستگی دارد.

چگونه باید این داروی گیاهی را مصرف کنیم؟

کپسول یا قرصاین داروی گیاهی را در دهان گذاشته و با یک لیوان پر از آب ببلعید. برای تاثیر بهتراین مکمل و در شرایطی که معده ی حساسی دارید، شربت، چای یا فرم تزریقی این داروتوصیه می شود. شما می توانید همراه غذا یا بدون غذا آن را بخورید.

چه داروهایی با Ginkgo تداخل می کنند؟

هپارین،وارفارین، کومارین و هر نوع داروی کاهش دهنده غلظت خون. همچنین اگر آسپرین با تجویزپزشک و طبق یک برنامه، بطور مرتب مصرف می شود، ممکن است با Ginkgo تداخل کند.

اثرات جانبی Ginkgo چیست؟

اگر Ginkgo بطورصحیح مصرف شود، اثرات جانبی آن خیلی کم است. ولی هرگاه شما مدتی بعد از مصرف Ginkgo علائم زیر را مشاهده کردید، فوراً مصرف دارو را قطع کنید و آن علائم را به پزشک خوداطلاع دهید:

واکنش حساسیتشدید مثل تب، تورم رگ های خونی، ادم یا خیز، درد عضلات یا مفاصل، خونریزی در چشم،خونریزی زیرپوستی، مشکلاتی در انعقاد خون.

معمولاً رفع ایناثرات جانبی نیاز به درمان پزشکی ندارد، ولی اگر این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد یاتشدید شد، مصرف دارو را قطع کنید و به پزشک اطلاع دهید.

سردرد،بداخلاقی، تهوع، بی قراری و جوش از سایر عوارض جانبی می باشند.

هنگام مصرف Ginkgo به چه چیزهایی باید دقت کنم؟

قبل از خرید اینداروی گیاهی، برچسب آن را به دقت بخوانید، زیرا مواردی دیده شده است که یک دارویگیاهی داروی اجزاء اصلی و فعال که دارای اثرات درمانی هستند، نمی باشد.

همیشه سعی کنیداز یک داروخانه ی معتبر، این داروی گیاهی را تهیه کنید و دقت کنید که استانداردباشد و تقلبی نباشد.

کجا باید آن را نگهداری کنیم؟

دور از دسترسکودکان در یک محل نگهداری کنید. در دمای اتاق (15 تا 30 درجه سانتیگراد) باشد. گیاهتازه ی Ginkgo و فرم تزریقی و شربت آن را در یک محفظه ی بدون هوا، خشک و تاریک نگهدارید.

اگر تاریخانقضای دارو تمام شده بود، باقیمانده ی آن را دور بریزید.

 آیا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد این داروی گیاهی به ما بدهید؟

جینگو بیلوبایکی از قدیمی ترین انواع درخت هاست و حدس زده می شود که قدمت 200 میلیون ساله داشتهباشد. درختی مقاوم با برگ های سبز روشن و به شکل بادبزن است. طول این درخت حدود 38متر است. درخت ماده در فصل پاییز میوه می دهد که شبیه آلو است.

برگ ها و دانهدرون میوه ی این درخت، خواص دارویی دارند، ولی گوشت میوه ی آن سمی است و باید بااحتیاط به آن دست زد و آن را استفاده کرد. این گیاه اغلب به عنوان یک داروی گیاهیمصرف می شود.

 این گیاه چهاثراتی در بدن دارد؟

Ginkgo یک گیاهدارویی است که جریان خون را در دست ها و پاها افزایش می دهد و باعث بهبود کار مغز وتقویت حافظه ی کوتاه مدت می شود.

این گیاه داروییخون رسانی را به مغز افزایش می دهد، در نتیجه باعث می شود قند بیشتری وارد سلول هایمغزی شود و انتقال پیام های عصبی را تقویت می کند.

Ginkgo دارایخواص آنتی اکسیدانی است، زیرا باعث تقویت عمل پلاکت های خونی و سلول های عصبی وافزایش خون رسانی به سیستم عصبی و مغز می شود.

همچنینویسکوزیته (غلظت و چسبندگی) خون را کاهش می دهد.

/ 0 نظر / 10 بازدید